Katastrofa menom lieky na chudnutie

Lieky na chudnutie sa od výživových doplnkov na chudnutie odlišujú tým, že sú na lekársky predpis a nie na voľný predaj. Pýtate sa, prečo sú viazané na lekársky predpis? Lieky na chudnutie majú nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré môžu v prípade nesprávneho použitia vážne ohroziť zdravie človeka. O ich použití má preto zmysel uvažovať až v prípade, že ich použitie je nevyhnutné a má menšie následky ako samotná obezita. O použití liekov na chudnutie rozhodne lekár väčšinou v prípade, že ide o obezitu s BMI vyšším ako 30 a obezita už spôsobuje vážne zdravotné komplikácie. Ľudia s miernou nadváhou (pod BMI 25) by lieky na chudnutie užívať nemali. Mierna nadváha totiž nepredstavuje významné ohrozenie zdravia a pokus o jej farmakologické ovplyvnenie by mohol napáchať viac “škody”, ako samotná nadváha.

Lieky na chudnutie nie sú zázrak

Drvivá väčšina obéznych, ktorí chcú začať s liečbou obezity liekmi, má nerealistické očakávania od liečby a chce schudnúť až o 30%. Tak výrazné rýchle schudnutie sa ale podarí málokomu, pretože si vyžaduje zásadné zmeny v životospráve, zmenu stravovania a zaradenie systematického pohybu do denného režimu. Bez týchto úprav sa schudnúť raz a navždy nedá. Liečba antiobezitikami väčšinou zníži hmotnosť obézneho asi o 10%, ale potom sa ich účinok postupne zastaví. Schudnutie o 10% stačí na citeľné zmiernenie zdravotných ťažkostí spôsobených následkami obezity. Zdravotné problémy sa po výraznejšom schudnutí u niektorých pacientov s obezitou môžu aj zhoršiť. Preto odporúčame, aby ste pred akoukoľvek diétou alebo chudnutím toto rozhodnutie vždy konzultovali s doktorom a výživovým poradcom.

Antiobezitiká a ich efekt

Najvýraznejší efekt liečby antiobezitikami sa zvykne prejaviť už po troch až šiestich mesiacoch užívania resp. liečby. Potom sa samotné chudnutie výrazne spomalí. Ďalšie užívanie liekov na chudnutie už potom nevedie k chudnutiu, ale pomáha aspoň tomu, aby obézny pacient opäť nepribral. Práve preto je tak dôležité pokúsiť sa o boj s obezitou ešte v čase, kým ste zdraví. Skôr, než vás k tomu donúti srdcovo-cievne ochorenia, diabetes, či hormonálne ťažkosti.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s