Obezita a jej riziká

Čo je obezita?

Podľa wikipedie je obezita nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin. K obezite dochádza, ak je príjem energie väčší ako jej výdaj. Príčinou obezity je najčastejšie kombinácia väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných vplyvov, psychických vplyvov a spôsob výživy v detstve. Podľa kritérií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je pre Európanov belošského typu obezita definovaná indexom telesnej hmotnosti (body-mass index, BMI) vyšším ako 30. Pre ázijskú a pacifickú populácii je obezita definovaná BMI vyšším ako 25, resp. 27. Hodnota BMI v rozmedzí 25 – 30 u belošskej európskej populácie je označovaná ako nadváha.

Obezita – fenomén modernej doby

Obezita sa bohužiaľ stáva fenoménom dnešnej modernej doby. Nadmerná ponuka zdrojov energie a nedostatok pohybu so sedavým spôsobom života vedú k nahromadeniu kalórií v tele vo forme tuku. V namnoženom tukovom tkanive obéznych ľudí prebieha množstvo interakcií a zmien, modifikácií početných hormonálnych metabolických signálov účinkujúcich takmer na všetkých úrovniach. Zisťujeme, že významnú úlohu v regulácii príjmu a výdaja energie hrajú, okrem inzulínu, molekuly hormonálnej povahy ako leptín, rezistín, adiponektín a ghrelin, ale aj cytokíny, a dokonca aj niektoré novo definované a doteraz nepoznané fyziologické systémy.

Príčiny obezity

  • nadmerná chuť do jedla
  • depresia
  • nedostatok pohybu
  • jesenné priberanie váhy
  • materstvo a tehotenstvo
  • hypofunkcie štítnej žľazy
  • nadbytok estrogénov

Riziká obezity

Obezita je rizikovým faktorom a je príčinou mnohých chorôb. Medzi najčastejšie a najvážnejšie ochorenia spôsobené obezitou patrí ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka (diabetes mellitus) a tiež rôzne kožné infekcie. Z hľadiska vzniku srdcovo-cievnych chorôb je horšia obezita androidného typu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s