Vplyv diét na ľudské telo a samotné chudnutie

Pod pojmom diéta si predstavujeme určité obmedzenia v stravovaní. Asi najznámejšie sú rôzne redukčné diéty. Tých je v poslednej dobe viac než dosť (mliečna diéta, citrónová diéta, South beach diéta, Dukanova diéta, delená strava a ďalšie). Pri redukčných diétach sa znižuje prísun jedla resp. prívod kalórií ale zároveň dochádza aj k zníženiu prívodu mikroživín, čím vzniká porucha rovnováhy v tele. Objavuje sa podráždenosť, nesústredenosť, bolesti hlavy a celková únava. Pri znížení množstva jedla telo spomaľuje metabolizmus, lebo dostáva menej energie a dôjde k celkovému spomaleniu jednotlivých systémov. Telo trpí nedostatkom energie. Potrebujete riadnu dávku pevnej vôle, aby ste redukčnú diétu dodržali.

Ľudské telo je zložitý a inteligentný systém. Ak diétu prestanete držať, metabolizmus je spomalený ešte nejaký čas a všetko to, čo zjete, sa pekne ukladá a priberiete ešte viac. Tento jav sa nazýva jo-jo efekt. Navyše pri takejto diéte je častý nedostatok proteínov-bielkovín v strave a telo začne spaľovať potrebné proteíny zo svalov. Dochádza k odbúravaniu vlastnej svaloviny, ktorá sa po ukončení diéty doplní tukom av konečnom efekte vyzeráte ešte horšie, ako pred redukčnou diétou. Ak sa vám podarilo nejaké kilá zhodiť, nemáte silu túto novú hmotnosť udržať a stratené kilogramy sa veľmi rýchlo vráti. Tuky sú skladiskom toxických látok, pri redukčných diétach sa spaľujú a tak sa toxické látky uvoľnia a zaťažujú jednotlivé orgány, obzvlášť pokiaľ nepijete dostatok tekutín, toxíny sa ukladajú v tele a poškodzujú ľadviny. Problémom redukčných diét je, že znížením jedla, sa zníži aj príjem nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre pružnosť spojivového tkaniva a kože, čím dochádza pri diéte k zveseniu pokožky a svalstva.

Toto sú hlavné dôvody, prečo sa redukčné diéty považujú za zdraviu škodlivé. Ľudia s nadváhou majú vždy veľkú túžbu rýchlo schudnúť a vyskúša akýkoľvek nový recept, ktorý im zaručuje rýchle schudnutie. Ak aj schudnú, pokles hmotnosti sa im však nepodarí udržať, pretože stravovacie návyky nezmenia a tak neveria, že je možné vôbec schudnúť. Aj toto je jedna z príčin, prečo počet ľudí s obezitou neustále rastie. Preto je pre každého veľmi dôležité zvoliť správny prístup k zníženiu svojej váhy a nehazardovať so svojím zdravím.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s